Sejm uchwalił wakacje składkowe od ZUS

Sejm uchwalił wakacje składkowe od ZUSSejm uchwalił wakacje składkowe od ZUSSejm uchwalił wakacje składkowe od ZUS
maj
9
2024

9 maja 2024 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, opowiadając się za wprowadzeniem miesięcznych tzw. wakacji składkowych.

Zwolnienie polega tym, że przez jeden wybrany przez siebie miesiąc, przedsiębiorca może nie płacić składek na ubezpieczenia społeczne tj. ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz chorobowe (jeśli podlega), a także składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Wakacje składkowe nie obejmą składki zdrowotnej.

Zwolnienie jest przeznaczone dla mikroprzedsiębiorców wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób (tj. siebie i maksymalnie 9 innych osób), a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Skorzystanie z preferencji nie jest uzależnione od przyjętej formy opodatkowania. Warunkiem jest jednak, aby przedsiębiorca nie wykonywał działalności na rzecz byłego pracodawcy  na rzecz którego w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy  czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Zwolnienie z opłacania składek następuje wyłącznie na wniosek przedsiębiorcy. Oznacza to, że skorzystanie z wakacji składkowych jest całkowicie dobrowolne i to płatnik składek decyduje czy i kiedy z nich skorzysta. Podczas korzystania z ulgi, składkę na ubezpieczenia społeczne pokrywa budżet państwa, co w założeniu ma powodować, że wakacje składkowe nie będą miały wpływu na uprawnienie do zasiłku chorobowego ani na wysokość świadczeń emerytalno-rentowych.   

Co istotne składki na ubezpieczenia społeczne zwolnione z obowiązku ich opłacenia będą wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Wniosek o udzielenie ulgi będzie zgłaszany za pośrednictwem formularza elektronicznego.

Zgodnie z planami rządu wakacje składkowe mają być dostępne od 1 października 2024 r. Aktualnie ustawa trafiła do Senatu.

Zobacz również:

Kategoria: Aktualności • 2024-05-09