Czym jest działalność nierejestrowana?
Działalność nierejestrowana to forma drobnej działalności zarobkowej prowadzona przez osoby fizyczne, która nie wymaga wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Jest to korzystne rozwiązanie dla osób chcących zarabiać dodatkowo bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej.
Korzyści z prowadzenia działalności nierejestrowanej
Prowadząc działalność nierejestrowaną, nie trzeba m.in.:
- uzyskiwać numerów NIP i REGON,
- uiszczać składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej,
- uiszczać zaliczek na podatek dochodowy.
Warunki prowadzenia działalności nierejestrowanej
Aby móc prowadzić działalność nierejestrowaną, przychód należny z tej działalności nie może przekroczyć w żadnym miesiącu 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia (do 30 czerwca 2024 r. limit ten wynosi 3181,50 zł). Ponadto, osoba podejmująca tego rodzaju działalność nie mogła wykonywać działalności gospodarczej w okresie ostatnich 60 miesięcy.
Opodatkowanie działalności nierejestrowanej
Przychody uzyskiwane z działalności nierejestrowanej są opodatkowane według zasad ogólnych (skali podatkowej). Oznacza to, że od uzyskiwanych przychodów można odliczyć koszty, czyli wydatki poniesione w związku z prowadzoną działalnością, w celu uzyskania przychodu.
Jakie koszty można odliczyć?
Do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć m.in.:
- zakup towarów przeznaczonych na sprzedaż,
- zakup materiałów do wytworzenia produktu.
Koszty te mogą być ponoszone zarówno w formie gotówkowej, jak i bezgotówkowej. W przypadku działalności nierejestrowanej nie ma obowiązku dokonywania rozliczeń za pośrednictwem rachunku bankowego.
Dokumentowanie kosztów
Obowiązkiem podatnika jest prawidłowe udokumentowanie oraz udowodnienie poniesienia danego wydatku i jego związku z prowadzoną działalnością. Zgodnie z aktualnymi interpretacjami, wystarczającym dowodem poniesienia wydatku może być nawet paragon fiskalny, mimo że nie ma na nim nazwiska nabywcy (por. https://eureka.mf.gov.pl/informacje/podglad/582338)
Jednak w praktyce dowód z paragonu może okazać się niewystarczający do celów rozliczenia. Dlatego zaleca się dołączanie do niego dodatkowych dokumentów, takich jak:
- faktura wystawiona do paragonu,
- potwierdzenie przelewu,
- wyciąg bankowy.
Podsumowanie
Działalność nierejestrowana to korzystne rozwiązanie dla osób chcących prowadzić drobną działalność zarobkową bez konieczności rejestracji firmy. Ważne jest jednak, aby dokładnie dokumentować uzyskiwane przychody i poniesione koszty związane z działalnością, co umożliwi ich odliczenie w zeznaniu podatkowym.